צילומי נגבה בפליקר נגבה בטוויטר נגבה בפייסבוק נגבה ביוטיוב צור קשר Web site in english Site internet en Français

נגבה הדרכה


כ-10,000 ילדים אשר הורחקו מהבית ומהוריהם חיים ב- 90 מוסדות של שרותי הרווחה.

מקומם של ילדים בחיק משפחתם. אולם, עקב נסיבות חיים קשות של הוריהם ובעיות פיזיות, קוגניטיביות ונפשיות של הילדים, נאלצים ילדים רבים לחיות במשפחות אומנה, מוסדות, פנימיות, הוסטלים, ומעונות נעולים. הם מגיעים לפנימיות הרווחה אחרי כישלונות של ניסיונות טיפול קודמים.הם מגיעים מבוגרים יותר, פגועים יותר ועם בעיות מורכבות יותר. ילדים אלה הם מהפגיעים ביותר בחברה. הם זקוקים לתשומת לב מיוחדת כדי לסייע להם להפוך שהות במסגרת חוץ-ביתית למנוף לשילוב בחברה ולבניית חיים עצמאים ותורמים לסביבתם. לטיפול לא נאות בהם, בתקופה קשה ורגישה כל כך בחייהם, יש השלכות טרגיות על גורלם, ותוצאות חברתיות ארוכות טווח קשות ויקרות מאוד. כיום, מסגרות רבות של טיפול פנימייתי פועלות ברמה מקצועית נמוכה והילדים אינם זוכים לסיכוי הראוי לשיקום ולחיים אחרים, טובים יותר מאלה שחוו בביתם.

נגבה הדרכה הוקמה בתאום עם משרד הרווחה, עוסקת במתן הדרכה לצוותים של פנימיות וכפרי נוער לילדים ובני נוער בסיכון. התוכנית פותחה על ידי הפסיכולוג חיים פיינגולד ומתבצעת על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון עשיר בעבודה עם ילדי פנימיות. אנו מאמינים שהתחום הפשוט, המהיר והיעיל ביותר בו אפשר לבצע שינוי שישפר את מצבם של הילדים ובני הנוער בפנימיות וכפרי הנוער הוא שיפור התפקוד המקצועי של הצוותים המטפלים.

ההדרכה בכל פנימייה נמשכת שנתיים בהיקף של 10 שעות מדי שבוע. ההדרכה ניתנת לצוות על כל מרכיביו.היועצים עוזרים להנהלת הפנימייה לבנות תורת עבודה: נהלים ותכניות עבודה לקבוצות ולכל ילד, לבנות ולקיים מערך הכלה, הדרכה ולמידה לכל הצוותים , הדרכות וישיבות שישפרו את תפקודו של הצוות ויאפשרו לו להעניק שרות וטיפול טוב יותר לחניכים ולמשפחותיהם. לאחר מכן הפנימייה אמורה להתנהל באופן מקצועי ועצמאי בעזרת צוות הפנימיה. היא תוכל להמשיך לקבל שירותי הדרכה וליווי מנגבה הדרכה בהיקף מצומצם, לפי רצונה וצרכיה.

נגבה הדרכה פעלה עד כה בשתי פנימיות ובשנת תשע"ה היא תתחיל לפעול ב-3 פנימיות וכפרי נוער נוספים. מספר הילדים בפנימיות שונה ממקום למקום והוא נע בין 30 ילדים ל-100 ילדים ויותר.

פנימיית "אור שמחה""חשוב לי לומר שזה פרויקט מדהים. הפרויקט ממש משפיע ישירות על נוכחות המדריכים, בטיחות ומוגנות הילדים ואנו מבקשים בכל לשון של בקשה שהפרויקט ימשיך. אנחנו ממש רואים את ההשפעה על הילדים- זוהי שליחות ורווח נקי של הילדים. אני מרגיש אוירה של פנימיה, אני יודע שכשצוות חושב יחד על ילד, הילד מרגיש בטוח, מוכל, לא מבולבל ויודע יותר מה ברור ומה נכון." (מתוך מחקר הערכה)